ПРИГУШИВАЧИ ПУЦЊА

Гасодинамички уређаји, направе  на устима цеви који имају основни задатак  да смање ниво јачине пуцња називају се пригушивач пуцња, пригушивач  звука или једноставно пригушивач. Своју практичну примену пригушивачи су нашли код стрељачких оружја.

У ужем смислу речи под појмом пригушивач пуцња (енг. силенцер)  мисли се  на случајеве употребе кад се користи муниција са подзвучном брзином зрна (~ во < 340,4 [м/с]). Када се гађа из оружја са муницијом која има надзвучну брзину пројектила онда се пригушивач назива разбијач пуцња, праска (енг. suppressor). Тако код оружја која користе  и надзвучну и подзвучну муницију пригушивач има двојаку улогу.

Пуцањ као звучна карактеристика која настаје опаљењем метка код ватрених оружја може да потиче од три извора: уста цеви, пројектила и делова оружја.

 Звук на устима цеви (тзв. основни или примарни пуцањ) последица је кретања (сабијања) ваздуха који се налази у цеви испред пројектила, истицања барутних гасова који су прошли између зида и цеви пројектила, и истицања основне масе барутних гасова посје изласка пројектила из цеви. Овај посљедњи узрок је најутицајнији фактор на укупан ниво јачине основног пуцња. Због великог притиска у каналу цеви у тренутку излетања пројектила брзина истицања барутних гасова биће надзвучна па ће изазват појаву ударних таласа испред уста цеви. Вредност притиска барутних гасова на устима цеви у тренутку излетања пројектила зависиће од  врсте муниције и дужине цеви.

Основна намена пригушивача пуцња је да смањењем нивоа јачине пуцња  маскира дејство ватреног оружја и да  тако  отежава или онемогућава противнику да открије ватрени положај. Кад је у питању подзвучна муниција пуцањ је  тако пригушен да га је већ на дометима 100 – 200 м немогуће идентификовати.У условима осредње амбијенталне буке (65 дБ), то растојање је знатно мање и износи 30-40м.

Поред основне функције (смањење нивоу јачине пуцња) пригушивач пуцња смањује или потпуно елиминише пламен и блесак на устима цеви (ефекат скривача пламена) и смањује енергију трзања оружја (ефекат гасне кочнице).

Пригушивач има  улогу скривача пламена јер смањује температуру истичућих барутних гасова тако да обично у потпуности елиминишу пламен на устима цијеви који нарочито при гађању у ноћним условима демаскира положај стрелца. Елиминација блеска и пламена у ноћним условима је често значајнија од пригушења пуцња, јер се представа о положају стрелца – противника најчешће стиче посматрањем и уочавањем положаја  пламена и блеска.

Минијатуризација термовизијских камера довела је до њихове масовне примене као средства за  осматрање и  нишањење  роду пешадије што је наметнуло  захтев за /елиминисање или  боље маскирање блеска и пламена на устима цеви оружја.

Пригушивачи пуцња налазе у наоружању свих савремених армија света, а посебно у специјалним јединица војске, жандармерије и полиције.

 У ери сукоба ниског интезитета, терористичких акција  и противтерористичких дејстава, специјалних војних и полицијских снага пригушивач пуцња је  постало стандардно средство  за «тихо» елиминисање  противника. Пригушивачима пуцња опремају се и користе их  извиђачко-диверзантске  јединице које дејствују у позадини непријатеља. Ефикасан  пригушивач за ове јединице је питање опстанка на непријатељској територији.

Пригушивач користе снајперисти, тако да је најопасније оружје пешадије-снајперска пушка  постало још опасније. Пригушивач, у основи, представља интегрални, и често најважнији  део система за маскирање борбених дејстава. У складу с тим потребно је квалитетно извести и друге радње везане за маскирање. Тако нпр. снајпериста који неуредно маскира свој положај у визуелном смислу, може бити откривен, у  зависности од тактичке ситуације, пре него што почне да дејствује.

Снајперска пушка са пригушивачем пуцња показала се као одлично средство у противснајперским операцијама у градским условима, у снајперским интервенцијама приликом опсада.

Специјални антитерористички тимовима пригушивачи користе како би побољшали могућност командовања и везе јер не  морају да носе антифоне. Осим тога припадницима тима пригушивач омогућава да лакше направе разлику између пуцња који је направио противник или члан тима.

Приликом акција у насељеним местима пригушивачи се користе да не би дошло до узнемиравања становништва. Полиција користи пригушиваче за ликвидирање опасних животиња или гађање на стрелиштима. Пригушивач пуцња  штити стрелца од непожељног ефекта буке и повратног ударног таласа барутних гасова. Овај негативни утицај на слух и нервни систем стрелца је већи што је цев оружја краћа, односно  што су уста цеви ближа глави стрелца. Бука раздражује, смањује стрелчеву концентрацију, он се брже замара, што доводи до повећања растурања, смањења прецизности гађања. Кад је у питању обука у гађању  потребан  је већи утрошак и времена и муниције да би се стрелац успешно обучио.  Зато пригушивачи пуцња су погодни, не само за решавање борбених задатака, него и при обуци  у гађању.

Осим тога пригушивачи омогућавају и обуку у гађању и тренинг на отвореним стрелиштима у граду. У појединим државама законодавац је дозволио легално коришћење пригушивача пуцња за спортско и ловачко оружје за цивилну употребу. Наведене предности / карактеристике пригушивача гарантују не само дугу употребу  овог средства него и све масовнију службену употребу у савременим армијама и снагама безбедности као и цивилну употребу.

Текст и фотографије: Слободан Орашанин

Телеоптик Жироскопи производи пригушиваче за следеће моделе оружја: 

  1. Пригушивач пуцња за аутоматску пушку,  7,62 mm М70
  2. Пригушивач д пуцња за полуаутоматску снајперску пуСку, PPS 7,9 mm М76
  3. Пригушивач пуцња за аутоматски пиштољ,  7,65 mm М84 и М61(ч) (СЦОРПИОН)
  4. Пригушивач пуцња за аутомат 9 mm ЛУГЕР МП5 H&K
  5. Пригушивач пуцња зааутомат 9 mm(k) ИНГРАМ М11
  6. Пригушивач пуцња за полуаутоматску снајперску пушку, PPS 7,62 mm М91
  7. Пригушивач пуцња за аутоматску пушку 5,45 mm АК74
  8. Пригушивач пуцња за аутоматску пушку, 7,62x39mm АК-47
  9. Пригушивач пуцња за аутоматску пушку, 7 ,62x39mm АКМ
  10. Пригушивач пуцња за фамилију аутоматских пушака, АП М05 7,62×39 mm
  11. Пригушивач пуцња за полуатоматску пушку, М05 7,62x39mm
  12. Пригушивач пуцња за полуаутоматски ловачки карабин ПАП М2010 Г кал. 7.62x39mm
  13. Пригушивач пуцња за полуаутоматску пушку М76 ЗАСТАВА kal. 7.9x57mm
  14. Пригушивач пуцња за полуаутоматску пушку М91 ЗАСТАВА kal. .308Win
  15. Пригушивач пуцња за полуаутоматску пушку М91 ЗАСТАВА кал. 7.62x54mm
  16. Пригушивач пуцња за полуаутоматски пиштољ М84 ЗАСТАВА кал. 7.65mm
  17. Пригушивач пуцња за полуаутоматски аутомат МП5 кал. 9mm